Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy banki 1991-yilda tashkil etilgan bo‘lib, mamlakatning pul-kredit siyosatini yuritish, milliy valyuta barqarorligini taʼminlash, banklar tizimini tartibga solish va nazorat qilish vazifalarini bajaradi. U milliy to‘lov tizimlari, valyuta bozorini rivojlantirish, moliyaviy barqarorlikni qo‘llab-quvvatlashda asosiy bo'lgan institut hisoblanadi.
Jo‘natmalar — bu shaxslar va tashkilotlar o‘rtasida mablag‘larni tez va xavfsiz o‘tkazish xizmatidir. Mahalliy va xalqaro yo‘nalishda ishlaydi, komissiya shaffof, valyuta konvertatsiyasi va tezkor yetib borishni taʼminlaydi.
Bank kartalari — to‘lovlarni qulay va xavfsiz amalga oshirish, naqd pulsiz hisob-kitob qilish va xizmatlardan tez foydalanish imkonini beruvchi zamonaviy to‘lov vositasidir.
Shartnomalar — bank xizmatlaridan foydalanish tartibi, tomonlarning huquq va majburiyatlari, tariflar hamda shartlarni belgilovchi rasmiy hujjatlar to‘plamidir. Mijozlar uchun shaffof va aniq.
To'lovlar — xizmatlar, soliq va hisob-kitoblarni tez, xavfsiz va onlayn amalga oshirish imkonini beruvchi qulay tizim bo‘lib, kartalar va hisoblar orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri to‘lovni ta’minlaydi.